Galerie Josefa Lieslera |


Na západní straně kadaňského Mírového náměstí, u bílé radniční věže, v prostorách bývalé šatlavy nalezneme nyní Galerii Josefa Lieslera, která zde sídlí již od roku 1996.

Interier Galerie Josefa Lieslera.

Josef Liesler

Český malíř, ilustrátor a grafik Josef Liesler se narodil 19. září 1912 ve Vidolicích u Kadaně, zemřel 23. srpna 2005 v Praze. Ve své tvorbě kromě původních námětů využíval také fragmenty motivů děl Salvadora Dalího, Pabla Picassa, Francisca Goyi apod. a spojoval je se svým viděním a vnímáním. Vznikají tak surrealisticky bohaté, svobodné a zlehka improvizované kompozice, tematicky volně levitující mezi současností a historií. Za svou tvorbu získal řadu ocenění, např. titul Nejkrásnější známka roku, který mu byl udělen organizací UNESCO za sérii pěti poštovních známek s názvem Mezinárodní hydrologická dekáda, vydanou 25. dubna 1974.


Každá výstava odlišná

A bylo to nejen místo narození nedaleko Kadaně, ale především šíře a svoboda tvorby Josefa Lieslera, které vedly galerii pod bílou věží k užití malířova jména ve svém názvu. Galerie je otevřena jakémukoliv umění. Od abstraktní tvorby přes realismus až po sochy, keramiku, sklo, interaktivní instalace atd. Expozice se pravidelně mění každý měsíc. Každá výstava by měla být co nejvíce odlišná od té předchozí. K jednotlivým výstavám jsou vždy pořádány také vernisáže. Dále se v galerii konají umělecké večery, dílničky pro děti, výtvarné dílny a komentované prohlídky.

Z výstav v posledních dvou letech jmenujme např. Emmu a Barboru Srncovou, Lukáše Musila nebo Tomáše Junkera.


Galerie pod širým nebem

Kromě výstavního prostoru v interieru radnice spravuje GJL také Galerii pod širým nebem na Studentském náměstí. Tam jsou na velkoformátových panelech instalovány především fotografické výstavy, projekty kadaňských škol či tvorba místních umělců.

Vchod Galerie Josefa Lieslera.

Informace

Galerie Josefa Lieslera je otevřena po celý rok. Od ledna do dubna a od října do prosince od úterý do neděle od 13 do 17 hodin, v květnu, červnu a září od úterý do pátku od 13 do 18 hodin, v sobotu a v neděli od 10 do 18 hodin, v červenci a srpnu od pondělí do neděle od 10 do 18 hodin. Galerie pod širým nebem je otevřena stále.

Galeristkou obou institucí je Ing. Lucie Filipová, telefon 727 892 716, e-mail galerie@kultura-kadan.cz. Informace o aktuálních výstavách, ev. změnách otevírací doby apod. jsou uvedeny na stránkách www.kultura-kadan.cz. Galerii Josefa Lieslera naleznete na Mírovém náměstí č. 1, Galerii pod širým nebem na Studentském náměstí.

Těšíme se na Vaši návštěvu!


Fotografie: archiv Galerie Josefa Lieslera.
Zpět na úvodní stránku města.